Rozhovor - Miroslav Vogal

Loňská sezóna Miroslava Vogala byla poznamenána zraněním a v důsledku toho odehrál pouhé 3 zápasy. I přes tyto peripetie si zaznamenal 20,5 kombinovaných skládek a byl stavebním kamenem hroší obrany. Jaká jsou očekávání od nadcházející sezóny a další zajímavé informace, nám prozradil tento velmi zkušený safety do krátkého rozhovoru.

Miroslav Vogal

Loňskou sezónu jsme ukončili s neutrální bilancí 4 výher a 4 proher, jaké jsou týmové vyhlídky na sezónu nastávající?

2. liga byla už loni velmi vyrovnaná a letos to myslím nebude jinak. Snažíme se klást si reálné cíle. Náš hlavní trenér Mike Rogers mluvil o pozitivní bilanci a já se s ním v tomto ztotožňuji. Bilance 5-3 je náš cíl, který by při vyrovnanosti naší soutěže mohl stačit na horní polovinu tabulky, a doufejme i Silver Bowl.

Kromě našich starých známých soupeřů z minulého ročníku došlo k jedné obměně, a to Brno Alligators za Liberec Titans. Co myslíš, že můžeme očekávat od vítěze Bronze Bowlu?

Brno Alligators je pro mě jasný favorit celé soutěže. Neznám přesně aktuální poměry, zázemí a coaching staff v Alligators, naposledy jsem proti nim jako hráč nastoupil někdy kolem roku 2010 nebo 2011 ještě za Prague Panthers, ale přestože se v Brně určitě obměnil a omladil kádr, loňské výsledky mluví za vše. Jestli je pro mě něco opravdu výzva, tak porazit s naším stále mladým klubem tak tradiční klub jako jsou Alligators, ale to snadné určitě nebude.

Vypadá to, že 2. liga bude velmi vyrovnaná. Co myslíš, že bude nejdůležitější faktor pro probojování se do finále?

Týmy ve 2. lize jsou stále ve vývoji, stále nezkušené (ne na úrovní PBP, LIO, apod.), stále se měnící. Z nezkušenosti plyne mnoho chyb a kdo udělá méně chyb, vyhrává. Máme tady již zmiňované Alligators, k nim netřeba mluvit více, máme tady Patriots, kde zkušenosti rozhodně jsou, ale dle mého to stojí hodně na individualitách, máme tady Sígrs, kde solidně funguje hrubá síla kombinovaná s rychlýma nohama Terryho Gaitora, a pak tu máme kompaktní a dravé Blades. Každý z těchto týmů má něco, stejně jako my máme, troufám si říct, runovou hru, na kterou nikdo ve 2.lize nemá v obraně odpověď. Ale to je právě ono. Na co je runová hra, když vám chybí zase něco jiného. Nejvyváženější tým jak v passové, tak v runové hře a to v útoku i obraně bude mít navrch.

A co ty a tvoje osobní cíle na sezónu?

Možná se letos nezranit :). Musím říct, že přestože jsem toho loni nenahrál moc, pár akcí se mi povedlo a motivovalo mě to se na sezonu připravit lépe než obvykle. Věnoval jsem individuální přípravě tolik času, kolik jen šlo, a doufám, že se mi to v sezoně vrátí. Konkurence ale v týmu roste, sice nejsem tak starý, ale začínají se kolem mě objevovat mladší a rychlejší hráči. V můj prospěch ještě zatím hrají nějaké zkušenosti, které občas v backfieldu ty rychlé nohy nahradí :). A proto prvním cílem je být starter. Pokud si tohle místo vybojuji, tak pak budu myslet na to, jak můžu pomoci celé secondary být konečně úspěšnější v passové hře, protože ta čísla nebyla vloni nejoslnivější. Run support je z pozice safetyho samozřejmost a myslím, že ta se nám celkem i daří, ale pokud nezlepšíme passovou obranu, nemůžeme pomýšlet na Silver Bowl.

Během přípravy se k Hippos připojilo poměrně velké množství nováčků, jak zatím hodnotíš jejich posun a přínos pro tým?

Myslím, že jsme letos udělali kus práce a přestože jsme s náborem začali hodně pozdě, práce se vyplatila. Máme hodně nových šikovných kluků, kteří chodí na všechny tréninky, snaží se naučit to obrovské množství informací a jsou nadšení. Myslím, že jsme s nimi již udělali kus práce a budou platnou součástí týmu (nemyslím tím waterboye :) ).

Je pro mě skvělý pohled, když se během čtvrtého roku co v tomto klubu působím podívám během tréninku na hřiště, a ono je opravdu plné a všude jsou všichni v pohybu. Je to pro mě motivující práci v klubu nepoložit a věnovat se jí dál, protože tohle je to ovoce, pro které to člověk dělá.

Mohl bys nám na závěr také sdělit nějaké dlouhodobé plány, co Hippos čekají?

Nedokážu říct, jestli se jedná o plány nebo o cíle, ale ty hlavní body jsou dva. Zaprvé sehnat více trenérů, minimálně jednoho pro útok a jednoho pro obranu. Máme u nás spoustu talentu, ale trenéři jsou prostě celkově problém, ve svém počtu se nemohou individuálně věnovat všem hráčům. To je ale záležitost, která se nedá jen tak lusknutím prstů zařídit a připravit, tedy ne v situaci, kdy nemáte možnost platit zahraničním trenérům.

Druhý cíl je odstartování juniorského programu. Strašně rádi bychom již v letošním roce vytvořili tým 8s fotbalu U19, aktuálně počítáme, plánujeme a hodnotíme, jestli to dokážeme zaštítit. Pokud se to podaří, již v příštích týdnech zašleme informaci o náborech. Bohužel, nemůžu to zatím úplně slíbit. Nechceme investovat do nového programu, pokud si nebudeme stoprocentně jisti, že máme vše podchycené, a rozhodně nemáme v plánu věnovat se mládeži jen nějak tzv. "na punkáče".

Miroslav Vogal Miroslav Vogal