Rozhovor - Kryštof Kříž

Po rozhovoru s Nikolou Antošem vám přinášíme také rozhovor s dalším držitelem ceny MVP, Kryštofem Křížem. Tento inside linebacker patřil s celkově 34 skládkami k pilířům velmi účinné obranné jednotky. Kromě MVP se také stal nejlepším obráncem proti passům. Co na sebe tento zkušený hráč prozradil, si můžete přečíst v našem rozhovoru.

Kryštof Kříž

Na začátek nám řekni, jak si se vůbec dostal k fotbalu?

Jak jsem se dostal k fotbalu? To si pamatuji úplně přesně. Hrál jsem v té době kopanou a už mě nebavilo padat (simulovat) po kontaktu s protihráčem, kdykoliv to bylo pozičně vhodné pro můj tým, což k tomuto sportu bohužel neodmyslitelně patří. Tak jsem se začal ohlížet po nějakém jiném sportu, kde bych se mohl rozvíjet fyzicky, a protože mě vždy bavilo hrát týmové sporty, vybral jsem si právě americký fotbal. Dokonce si pamatuji moment, kdy to rozhodnutí padlo. Bylo to po zhlédnutí nějakého videa, kde zářil Michael Vick. Po pár trénincích jsem měl jasno, rozhodla hlavně komunita, disciplína a touha celého týmu táhnout za jeden provaz, ať to stojí, co to stojí. To je něco, co jsem zažil jen v americkém fotbale; tady jedinec neznamená nic, každý si musí pomáhat, jinak se prostě ničeho nedosáhne. Začínal jsem u Prague Panthers, kde jsem vydržel tuším snad 8 let. Jsou to nezapomenutelná léta. Jako první mě trénoval Vlastimil Tománek v juniorce a vštěpoval nám mentalitu celé téhle subkultury, kterou americký fotbal bezesporu je. V seniorce jsem se ocitnul v pozici linebackera a to mi vlastně zůstalo až dodnes, tam jsem nastupoval na hřiště pod vedením linebackerů Dana Krejbicha a Jiřího Záveského, kterým vlastně vděčím za vše, co teď umím. Po stále se opakujícím zranění ramena jsem si od fotbalu dal roční pauzu, pak mi naštěstí zavolal Petr ''Pusinka'' Křesťan a mumlal něco o tom, že zakládá spolu s dalšími nový klub, Prague Hippos. No a teď jsem tady a neměnil bych, někdy mi přijde až vzácnost, že se sešlo tolik výjimečných lidí, jak po hráčské tak osobnostní stránce.

Na předávání cen v rámci ukončení sezóny 2016 jsi obdržel cenu MVP Defense, čím myslíš, že sis ji zasloužil a jaké byly tvé pocity po předání?

MVP Defense, to je ocenění, kterého si neskutečně vážím. Snažím se na hřišti hrát, jak nejlíp umím, a dávám do toho vše. Když vás někdo ocení za práci, kterou děláte, je to vždycky super pocit a motivuje vás to jít dál. Jak jsem již řekl, moje pozice je linebacker, konktrétně inside LB. To znamená, že hraji na středu hřiště, což je první předpoklad toho být všude a získávat úspěšné zákroky. Možná je klišé to říkat, ale to ocenění MVP Defense si zaslouží úplně celá obrana. Co bych dokázal, kdyby kluci v defenzivní lajně nebrali bloky? Co bych dokázal, kdybych se nemohl spolehnout na ostatní defensive backy, že odvedou svoji práci a naženou mi hráče s balónem do středu ke mně? Je to týmový sport a celý tým má velkou zásluhu na tomto ocenění.

Mimo MVP Defense jsi také obdržel cenu za nejlepšího obránce proti passům, co říkáš na ni? Není totiž moc obvyklé, aby inside linebacker byl nejlepším passovým obráncem.

To je pravda, to asi není moc obvyklé, ale v naší lize se hlavně běhá po zemi. Když už se hází nějaká přihrávka vzduchem, je to většinou na krátko a do středu hřiště, protože QB hned vidí, kde je mezi zónovou obranou prostor a snaží se hodit přihrávku, mě se daří QB číst a vzhledem k dlouhému release timu přihrávky jsem naštěstí většinou tam, kde je potřeba.

V listopadu začala fyzická příprava na novou sezónu, jak zatím toto náročné období přípravy zvládáš?

Já jsem se v rámci možností připravoval v průběhu celé offseason, takže mi naštěstí nedělá takové problémy. Líbí se mi, jak je náročná a že do toho kluci dávají vše, dokonce i účast na tréninku je obrovská. Myslím si, že budeme velmi dobře připraveni na hrací období.

Jsi jeden z kapitánů obrany, jak bys zhodnotil působení celé obrany v uplynulé sezóně?

Ten systém obrany pod vedením Mika Rogerse, na který jsme najeli, je perfektní, má to hlavu i patu, vše dává smysl. Bohužel nám odpadlo hodně hráčů ze základní sestavy na marodku, bez nich se to táhlo těžce, a to, jak jsme si vedli, pokládám za úspěch. Doufám, že se nám zranění letos vyhnout a budeme postrachem pro každý útok.

Na konec rozhovoru se tě samozřejmě musím zeptat na očekávání od sezóny nastávající? Jak týmové, tak i tvé osobní?

Tuhle otázku nemám moc rád, můžete mít v týmu skvělé hráče, ale stejně se ten stroj bude zadrhávat, můžete mít průměrné hráče a můžete vyhrát vše. Tuhle otázku nechám nezodpovězenou, jako se při hře nekoukám na scoreboard a hraji každý down, jako by byl poslední. Nebudu nic predikovat. Já, a věřím že všichni, do toho dáme vše, budeme se prát za co nejlepší výsledek.

Kryštof Kříž Kryštof Kříž