Ústí nad Labem Blades vs Prague Hippos

V neděli 15. května 2016 se na hřišti v Olšinkách v Ústí nad Labem odehrálo další utkání 2. ligy amerického fotbalu mezi domácími Ústí nad Labem Blades a hostujícími Prague Hippos.

Bodový průběh zápasu:
1.čtvrtina
Ústí nad Labem Blades FG - 3:0 - Jan Kubeš, 40y; 3:16
2.čtvrtina
Prague Hippos TD - 3:8 - Petr Křesťan, 9y run (Marek Mařík 2pt run); 6:46
Ústí nad Labem Blades TD - 9:8 - Jakub Imr, 31y pass od Jan Bláha (kick neúspěšný); 0:39
3.čtvrtina
Ústí nad Labem Blades TD - 16:8 - Jakub Imr, 17y pass od Jan Bláha (Jan Kubeš kick); 9:55
Ústí nad Labem Blades SAF - 18:8; 9:37
Ústí nad Labem Blades TD - 25:8 - Jakub Imr, 1y run (Jan Kubeš kick); 8:07
4.čtvrtina
Ústí nad Labem Blades TD - 31:8 - Jakub Imr, 4y run (kick neúspěšný); 10:18

V proměnlivém počasí se dal očekávat velmi zajímavý a napínavý fotbal, jelikož oba týmy vstupovaly do tohoto duelu se shodnou bilancí 1 výhry a 2 proher. Výhra by jeden z týmů posunula blíže k druhým brněnským Sígrs a tudíž místu zaručujícímu účast v Silver Bowlu.

Hippos začínali utkání příjmem a do akce šel jejich útok. V první čtvrtině se na pozici quarterbacka objevil nováček Martin Civoch, aby nabral zápasové zkušenosti. Útoku se ovšem nedařilo a Hippos byli nuceni puntovat. Stejný osud ovšem potkal tým Blades a po prvních dvou „oťukávacích“ drivech na hřišti vládly obrany obou týmů. První změnu skóre přinesl až úspěšný field goal z kopačky Jana Kubeše a tým Blade se dostal do vedení 3:0.

Druhá čtvrtina utkání se nesla ve stejném duchu jako první a obrana Hippos dokázala zastavit útok Blades, zejména za přispění navrátilce do sestavy safetyho Petra Vykysalého, který odehrál opravdu vynikající utkání a pomohl obraně velkým množstvím skládek. Bohužel ani po návratu quarterbacka Standy Tománka se útoku nepodařilo posouvat míč po hřišti a Hippos opět odkopávali. Co se nepodařilo útoku, podařilo se obraně, kdy linebacker Krištof Kříž zachytil interception na vlastních 40 yardech a doběhl s ním až na polovinu Blades, konkrétně na 35 yardovou hranici. Po připočtení faulu byla pozice pro Hippos ke skórovaní více než nadějná a running back Petr Křesťan donesl míč do endzóny a zaznamenal první touchdown pro hostující tým. Dvoubodové potvrzení Marka Maříka znamenalo vedení Hippos 3:8.

Tento touchdown byl velká vzpruha pro tým Hippos, avšak chyby v podobě faulů a fumblů se kupily a to sráželo jejich hru. Pravě díky fumblu dostali Blades chvilku před koncem poločasu šanci jit do útoku. Hlavní zásluhu na úspěchu tohoto drivu měla dvojice Bláha-Imr, kdy quarterback domácích našel druhého jmenovaného a ten půl minuty před koncem poločasu skóroval touchdown. Po neúspěšném potvrzení šly týmy do kabin za stavu 9:8 pro Blades.

Na to, co se dělo po přestávce, by hráči Hippos nejraději zapomněli. Hned z prvního útočného drivu domácích se podařilo skórovat a to opět po ose Bláha-Imr. Jakub Imr zaznamenal již druhý touchdown v utkání a navýšil vedení domácích na 16:8. Po první útočné akci hostů bylo ještě hůře, přehozený snap sice quarterback Standa Tománek zachytil, ale byl složen velmi dobře hrající obranou Blades ve vlastní endzóne. Tím si Blades připsali další 2 body za safety. Černá 12ti minutovka pro Hippos ovšem ještě nekončila a duo Bláha-Imr uštědřili obraně hostů další ránu, když dalekonosným passem našel quarterback domácích reprezentačního running backa Imra. Ten byl sice zastaven ještě před endzónou, ale v následné akci si pro touchdown sám doběhl, aby dokonal zdrcující 3. čtvrtinu.

V poslední čtvrtině se skóre změnilo pouze jednou a to když si pro svůj 4. touchdown v zapase doběhl z hranice 4 yardů Jakub Imr. Tomuto touchdownu předcházela nejdelší akce zápasu, kterou zaznamenal Jan Weiss svým 70 yardovým během.

2. ligu nyní čeká jednotýdenní pauza než se boje o postup do Silver Bowlu rozjedou nanovo. Po této přestávce budou následovat odvetné zápasy všech účastníků 2. ligy. A pravě odvetný zápas Prague Hippos vs. Ústí nad Labem Blades je naplánován na neděli 29. května 2016 od 12:00 na pražském Motorletu. V dalším zápase 2. ligy přivítají dosud neporažení Pilsen Patriots Liberecké Titans, kteří se budou pokoušet překvapit a urvat si první vítězství v sezóně.

Autor článku: Vlastimil Liehne