Za krásného slunečného počasí přivítali Hippos na pražském Motorletu plzeňské Patriots.

1.čtvrtina
Prague Hippos TD - 6:0 - Marek Mařík, 1y run (2pt run neúspěšný); 2:54
2.čtvrtina
Prague Hippos TD - 14:0 - Petr Křesťan, 24y run (Nikola Antoš 2pt run); 10:39
Pilsen Patriots TD - 14:7 - Jakub Brejcha, 3y run (Martin Vojtěchovský kick); 10:07
Pilsen Patriots TD - 14:14 - Pavel Tumpach, 35y run (Martin Vojtěchovský kick); 1:33
Prague Hippos TD - 20:14 - Marek Bartoušek, 31y pass od Stanislav Tománek (2pt run neúspěšný); 0:27
Pilsen Patriots TD - 20:21 - Wes Worthen, 52y pass od Patrik Vainer (Martin Vojtěchovský kick); 0:00
3.čtvrtina
Pilsen Patriots TD - 20:28 - Patrik Vainer, 3y run (Martin Vojtěchovský kick); 7:44
4.čtvrtina
Pilsen Patriots TD - 20:34 - Patrik Vainer, 47y run (kick neúspěšný); 4:15
Prague Hippos TD - 26:34 - Bohumil Sadílek, 3y run (2pt run neúspěšný); 2:42

Podrobné statistiky
Podrobné statistiky ze zápasu naleznete zde.

Před zápasem avizovali Hippos mnoho zranění, zatímco Plzeň naopak oznámila posily do svých řad v podobě Pavla Tumpacha a amerického importa Wese Worthena. Zatím neporažení Patriots tedy byli i fotbalovou veřejností označeni za velkého favorita.

Hippos ale vletěli do zápasu ve velkém a přestože svůj první, jak jinak než „heavy run“ drive ukončili puntem, tak obrana Hippos po třech akcích s celkovým výsledkem -4 yardy donutila i Patriots odkopávat, přičemž na postu QB překvavipě nastoupil Zachary Lewis. V dalším útočném snažení pak running baci domácích v klasické rotaci Křesťan-Kadeřábek-Sadílek-Mařík snadno posouvali míč a po osmi akcích si Marek Mařík doběhl pro jednoyardový první touchdown zápasu. Další plzeňský drive, který vzal takřka celý na sebe Zachary Lewis, plzenští neudělali více než 20 yardů a po pěti akcích odkopávali ze svých 37 yardů. Hippos následně ze svých dvaceti yardů na pět akcí skórovali, zhruba 25ti yardový touchdown si připsal Petr Křesťan a po dovubodovém potvrzení svítilo na scoreboardu skóre 14:0 pro domácí. Během tohoto drivu začala i druhá čtvrtina zápasu.

Bohužel Patriots, kteří v první čtvrtce dokázali posunout míč jen o pár yardů, zahájili tu druhou krásným 43y passem Patrika Vainera, který se vrátil na pozici QB, až do tříyardové blízkosti endzone Hippos, a další runovou akcí již nebyl problém skórovat. Po potvrzení 14:7. Další velmi dlouhý drive Hippos – 12 akcí, všechny po zemi, 43 yardů, ale neproměněný čtvrtý down na plzeňských šestnácti yardech je stál míč. Patriots pak po několika průměrných runech předali míč dvakrát za sebou Pavlovi Tumpachovi, který nejdříve uběhl 22 yardů, následně 35 yardů a to až do endzony Hippos. Zápas, který měli do této chvíle v rukou domácí, byl po potvrzení rázem 14:14, přitom hosté měli „pouze“ tři big plays. Domácí šli na míč a po dvou nepříliš úspěšných runech O. Kadeřábka přišelo nesportovní chování na straně Patriots, které posunulo pražský tým na 31y od endzony. Stanislav Tománek se odhodlal k passu, Marek Bartoušek s přehledem zachytil a zase to bylo pro domácí příjemnější – 20:14 těsně před poločasem. Potvrzení úspěšné nebylo. Plzeň hrála ze svých 42 yardů a když dvě vteřiny před koncem poločasu měla třetí down na stále stejném místě, už to vypadalo, že je s jejich snažením konec. Patrik Vainer ale 46ti yardovým passem našel Wese Worthena, na kterého domácí rychlostně nestačili, a po potvrzení se šlo do šaten za stavu 20:21.

Ve třetí čtvrtině se hodně zpomalilo tempo, celá se nesla ve znamení mnoha běhových akcích a velmi úspěšných obran na obou stranách. Oba útoky byly 3x v této čtvrtině zastaveny, nepadly žádné body, ale na straně domácích se začala objevovat drobná zranění, možná i mírná nervozita. Přibývalo penalt na straně útoku Hippos, naopak Patriots zastavovali domácí tým sebejistěji a sebejistěji. Jediné, co celou třetí čtvrtinu drželo domácí od problému byla obrana, která také neměla větší starosti se zastavením Zachary Lewise, Patrika Vainera nebo Pavla Tumpacha, kteří byli nejčastěji u míče.

Na začátku čtvrté čtvrtiny se začalo, jak se ve třetí skončilo – neúspěšný runový drive hostů následovaný neúspěšným drivem domácích. V tomto momentě se ale zápas zlomil, když Patriots zblokovali punt domácích a svůj drive začínali jen 15 yardů od endzony Hippos. Tuto situaci už nezvládla ani jinak velmi dobrá obrana Hippos a po dvou úspěšných krátkých passech si Patrik Vainer sám doběhl pro tříyardový touchdown. S potvrzením 20:28. Na začátku dalšího drivu Hippos se Stanislav Tománek vymotal ze zdánlivě neřešitelné situace a z akce vypadající na velkou ztrátu se vymotal a uběhl pořádnou porci yardů. Možná akce roku... jenže... v akci byl faul, Hippos se vrátili o několik yardů zpět a nakonec museli po třech akcích opět odkopávat. V dalším drivu pak po třech nevýrazných akcích rozběhl Patrik Vainer své rychlé nohy a 45yardovým runem předvedl další big play na straně Patriots, čímž čtyři minuty před koncem zápasu zvýšil vedení na 20:34. Už se zdálo, že Hippos skládají zbraně, když na QB domácích nastoupil úplný nováček Martin Civoch. Jenže hned první akcí dalšího drivu O. Kadeřábek uběhl 52 yardů až na vzdálenost 8y od endzone, a po rychlém návratu Tománka na hřiště nebyl problém dostat míč do endozne, když si čtyřyardový touchdown připsal Bohumil Sadílek. Neúspěšné potvrzení a stav 26:34. Více než dvě minuty do konce ještě mohli slibovat zajímavou podívanou. Onside kick domácích sice úspěšný nebyl, přesto ale obrana opět donutila Patriots k rychlému puntu a se zbývající asi minutou a půl šel na hřiště naposledy útok pod taktovkou S. Tománka. Své obecně passově nepříliš úspěšné vystoupení však završil interceptionem a po zakleknutí hostů zápas skončil.

Zápas tedy ukázal, že druhá liga ještě může být velmi zajímavá, když momentálně první tým soutěže odehrál více než vyrovnanou partii s aktuálně čtvrtým týmem v tabulce, který zároveň velmi pravděpodobně získal co se útoku týče mnohem více yardů, než konečný vítěz. Patriots zdá se poměrně jasně směřují do finále soutěže, zatímco o druhé místo se budou prát Blades, Sígrs a Hippos. Nejblíže k němu aktuálně mají Sígrs, kteří porazili oba zmiňované týmy.

Autor článku: Miroslav Vogal