Rozhovor - Miroslav Vogal

Je tomu již více než dva roky, co jsme naposledy dělali rozhovor s Mírou Vogalem, tehdejší čistě hráčskou posilou klubu Prague Hippos. Nyní se tedy setkáváme znovu, ale již v trochu jiné pozici – kromě svých hráčských povinností je Míra i členem rady Prague Hippos a výkonným ředitelem klubu. Rozhodli jsme se ho těsně před startem té sportovní části ještě trochu vyzpovídat i co se týče té části organizační:

Jak na tom bude tým v roce 2016?

Na takovou otázku neexistuje snadná odpověď. Po slabé loňské sezoně jsme se snažili udělat všechno pro to, abychom si udrželi hráče, zlepšili situaci po všech směrech a nasměřovali klub mezi ty úspěšné, kam podle mého patří. Jestli se nám ta veškerá práce vyplatila a šli jsme dobrým směrem, se ukáže v nejbližších týdnech.

Jaké kroky jste tedy podnikli, aby se už neopakovala loňská situace?

Naše práce začala ihned po skončení sezony, kdy jsme přes léto získávali od našich hráčů zpětnou vazbu na celý rok, s čím byli spokojení a nespokojení. Kromě toho tam byly také body, o kterých jsme věděli, že se musí vyřešit. Odpovědi všech hráčů jsme zpracovali, a během jednoho srpnového víkendu jsme si na celodenní schůzce určili, jakým způsobem se budeme směřovat další rok. Vyjmenuji stručně nejdůležitější body, kde jsme podnikali změny – trenérský tým, finance a vybírání příspěvků, způsob rozhodování.

Můžeš nám to trochu rozvést?

Co se týče prvního bodu, tam je to asi jasné. Nutně jsme potřebovali, a i stále potřebujeme více trenérů. Potom, co nás v průběhu minulé sezony opustil Martin Beznoska a Martin Špaček nás z důvodu pracovního vytížení mohl trénovat jen velmi omezeně, jsme neměli prakticky nikoho, kdo by se věnoval obraně a Ondřej „Máca“ Macek potřeboval s útokem také pomoci. Trenéři se ale shánějí velmi těžko, a když se nám na naše facebookové příspěvky ozvali v průběhu času hned tři trenéři, považuju to za velký úspěch, ne-li štěstí.

První byl Ciaran Kelly, s kterým jsme se dohodli na postu headcoache, tohoto muže asi netřeba v ČR nějak dlouze představovat, a i hoši z PBP, kteří pod ním kdysi trénovali, nám ho doporučili jako dobrou volbu. S druhým trenérem jsme se asi nikdy nenaladili na úplně stejnou vlnu a tudíž není nutné to tady rozebírat, a třetí osoba, na kterou jsem dostal doporučení, byl Mike Rogers, který se záhy stal naším defensive coordinatorem a z hráčského hlediska je to pro mě jeden z nejlepších trenérů, jakého jsem kdy měl. Mike má na svůj věk neuvěřitelné znalosti, dokáže tým výborně motivovat a snad mi teď americký národ odpustí, ale na Američana je na něj překvapivě velký spoleh :-). Tito dva Američané doplnění Ondrou Mackem s týmem určitě již udělali nějaký posun a tréninky jsou rozhodně lépe koordinované, než loňský rok. Mohlo by být lépe, ale situace se nám rozhodně zlepšila.

Co se týče bodu druhého, ten nepovažuji za něco, co by se mělo rozebírat veřejně, ale tedy ve zkratce. Začali jsme být velmi důslední co se výběru příspěvků týče, jsou tam i nějaké sankce za pozdní platby. Tento přístup se nám zatím vyplácí, a přestože jsme se ještě stále neoklepali ze ztráty sponzorů z dřívějších let, situace se snad začíná stabilizovat.

Třetí bod rozvedu ještě méně než ten druhý, není na tom kolem a kolem nic zvláštního. Prakticky nám v létě hráči prostřednictvím jejich zpětné vazby vytýkali, když jim dáváme prostor k rozhodování. Snažíme se tedy téměř vše již rozhodovat na úrovni rady klubu a hráče stavět jen před hotovou věc. Z mého pohledu je to jednodušší pro nás i pro ně. Není nic horšího, než když dáte na výběr z A a B a hlasování je skoro půl na půl. Vždy naštvete půl týmu. Pokud oznámíte jen A a o možnosti B se nikdo nikdy nedoví, všichni bývají spokojení.

Zároveň, jak jste možná zaznamenali na našem facebooku, jsme navázali spolupráci s bezpečnostní agenturou ALI 21 Security, které chci tímto poděkovat za podporu, která již nyní funguje.

Zatím jsi mluvil spíše o organizačních změnách, co tedy nějaké příchody nebo odchody hráčů, tam jste také posilovali?

Nijak výrazně ne. Měli jsme poměrně úspěšný nábor, ze kterého máme zhruba deset nových hráčů. Co se letos na náboru opravdu povedlo, je fakt, že všichni tito hráči jsou dobří atleti a mají potenciál stát se kvalitními spoluhráči. Nedávno se k nám pak připojili hráči, které znám ještě z juniorských let, jsou podle mého hodně dobří a považuji je za velkou posilu, Ondra Kadeřábek a David Zimml.

Jaké jsou tedy cíle pro sezonu 2016?

Někteří se tomu možná zasmějí, ale já byl vždy optimista a pro mě je cíl první místo v základní části s pořádání finále 2. Ligy v Praze. Nejsilnější soupeři z loňského roku jsou všichni pryč, takže jiný cíl mít ani nemůžeme. Nejdůležitější cíl je pro mě ale vytvořit stabilní zázemí pro vytvoření týmu mládeže, který by se zapojil do soutěží 2017.

A co tvoje osobní sportovní cíle a výkony?

Bohužel pro svalové zranění jsem v době před soustředěním během více než měsíce zvládl asi jen jeden trénink, tudíž je moje příprava na sezonu hodně omezená, ikdyž teď se vše zdá již v pořádku. Přiznám se, že jsem i trochu uvažoval, že pověsím kopačky na hřebík a budu týmu užitečný ze sideline. Ale pak jsem si řekl, že je na to v pětadvaceti asi ještě brzo a nemůžu se už dočkat bláta za mřížkou :-) Již loni jsem trochu z nutnosti přešel z pozice CB na pozici FS, letos pro změnu od začátku přípravy trénuju na postu SS, takže je to pro mě trochu nové, ale beru to jako výzvu využít své zkušenosti a s novou pozicí se poprat a být snad opět přínosem týmu.To uvidíme již tuto sobotu. Doufám, že dorazí co nejvíce lidí, potřebujeme podpořit více než kdy jindy! :-)