Zhodnocení sezony 2015: vzestup a pád Prague Hippos

Už pár týdnů uplynulo od konce neúspěšné sezony Pražských Hrochů, a proto je na místě si zhodnotit její průběh. Následujících několik odstavců Vás nechá nahlédnout do veškerého dění Prague Hippos a tím pádem si udělat vlastní obrázek na tým, který sice ukončil svou sezonu s bilancí 1W – 7L, ale rozhodně nemá v úmyslu házet „flintu do žita“.

Hodně dlouho jsem jako HC Prague Hippos přemýšlel o tom, jak vlastně tuto neúspěšnou sezonu hodnotit. Po hodinách a hodinách přemýšlení jsem dospěl k názoru, že naši současní i možná budoucí hráči, fanoušci a všichni co nás podporují, si zaslouží vědět vše, co ovlivnilo výsledky jejich oblíbeného týmu. V následujících řádcích se dozvíte o průběhu pre-season, o sezoně jako takové, o hráčské základně a o plánech do budoucna, které dostanou Prague Hippos tam, kam patří.

Celá sezona 2015 se nesla v duchu změn. Bohužel ne všechny změny byly k lepšímu…naopak nás některé výrazně omezily a obrátili pozornost vedení k jiným záležitostem, které ale musely být řešeny, jinak bychom do sezony vůbec nemohli nastoupit. Co se změn týče, mezi prvními změnami byla výměna HC, následovaná bojem o hráče, kteří v minulé sezoně předvedli skvělé výsledky a byli zlákáni týmy z divize I. Několik hráčů jsme ztratili, avšak několik jsme i získali z pražských týmů, kde tito kvalitní hráči nedostávali v tak našlapaném kádru možnost ukázat své kvality. S obměnou kádru jsme se dokázali celkem slušně vypořádat a začali se pořádně připravovat na sezonu, v které jsme chtěli potvrdit a vylepšit výsledek ze sezony 2014. Příprava probíhala celkem slušně, i když jsme občas měli problém s docházkou některých hráčů, ale i přes to se s týmem dalo pracovat. Co ale přišlo záhy, nečekal nikdo. Odchod našeho hlavního a jediného sponzora několik týdnů před začátkem sezony nám obrazně vrazila kudlu do zad! Náš sponzor byl vlastníkem veškerých výstrojí a dresů, bez kterých se football hrát nedá. V tu chvíli začal boj o přežití Hrochů v Čechách. Zde však tým ukázal svoji sílu a většina hráčů souhlasila s pořízením si výstrojí a dresů na vlastní náklady, což v tak krátkém časovém úseku nebylo vůbec jednoduché. Za tohle bych chtěl všem hráčům dodatečně poděkovat vyjádřit můj obdiv k jejich jednání ve vypjaté situaci.

A tak Hroši nastoupili do nové sezony posíleni o pocit, že jsou opravdu tým, který drží pohromadě ať se děje cokoliv. První zápas jsme odehráli v Ostravě, se kterou jsme předchozí sezonu sehráli neskutečné zápasy s hodně divokými výsledky. V letošní sezoně tomu tak již nebylo. Výsledek 28:26 pro domácí Steelers byl pro hroší tlupu krutý, ale zanechal v hlavách všech hráčů pocit z dobře odehraného zápasu. Bohužel tento pocit přerostl v neopodstatněné domnění, že Hroši patří mezi ty nejlepší týmy, které v divizi II. hrají a že vlastně moc nemají konkurenci. A hned v dalších zápasech jsme tvrdě narazili na nesouhlas ostatních týmů, kteří naopak stáli nohama na zemi a soustředili se na svou hru a vůbec je nezajímalo, kdo proti nim na hřišti stojí. To Hroši naopak hroší sebevědomí dostávalo četné rány, po kterých ještě pár chvil zůstanou jizvy. A tak Hroši šli od zápasu k zápasu, ve kterých dostávali tvrdé lekce, ale i sbírali cenné zkušenosti, které se doufejme promítnou v dalších sezonách. Je pravdou, že několik zápasů bylo ovlivněno zraněními našich hráčů, která se kupila nezvladatelnou rychlostí. Následkem toho všeho jsme dohrávali poslední zápasy sezony v 25 lidech na side line, když předsezoní soupiska čítala cca 55 hráčů.

I přes všechny tyto nepříjemné situace, které Pražské Hrochy potkaly v letošní sezoně, z ní vzešly i pozitivní střípky, které je potřeba znovu poskládat do hromady do další sezony. Tato sezona zrodila několik přirozených lídrů týmu, na které se budeme moci v dalších sezonách spolehnout, ukázala nám, že Hroši drží pohromadě v dobách slávy i bídy a umí vyhrávat i padnout jako jedno tělo! A pokud se povede tento přístup udržet i v následujících sezonách, nemám jako HC pochybnosti o tom, že se k tvrdé práci dostaví i výsledky.

V následující sezoně pro nás bude rozhodující udržení stávajícího kádru, zaměřit se na kvalitní a propracovaný nábor nových hráčů a ať chceme nebo ne, nutností bude příchod slušného a spolehlivého sponzora, který nám dodá klid v řešení administrativních záležitostí, bez kterých bohužel žádný tým fungovat nemůže.

V tuto chvíli si asi každý, kdo si přečetl pár předchozích odstavců, může udělat svůj obrázek o Prague Hippos. Možná si i někdo uvědomil, že football v ČR pro hráče bohužel není jen ta část na hřišti, ale hromada dalších záležitostí okolo. A naším dlouhodobým cílem je tuto skutečnost otočit. Rád bych jako HC závěrem zmínil, že je důležité si uvědomit význam dvou jednoduchých hesel, a to: „všechno špatné je pro něco dobré“ a „co mě nezabije, tak mě posílí“. Věřím, že každý hráč Prague Hippos je po této sezoně odolnějším jedincem než byl a ukáže své nasbírané zkušenosti v sezoně 2016 jak na hřišti, tak mimo něj. Zároveň děkuji všem, kteří se podíleli na fungování Prague Hippos v této sezoně a za podporu všech fanoušků, rodičů, partnerů, dětí, prarodičů, kamarádů a prostě všech kteří nás podpořili a budou podporovat dále.